W latach 2013-2017 prowadzone były przez dr Izabelę Różańską-Bińczyk badania, o charakterze jakościowym.
Celem badań było uzyskanie informacji na temat przebiegu transferu dobrych praktyk z zarządzania zasobami ludzkimi z biznesu do jednostek samorządu terytorialnego oraz trudności związanych z transferem i okoliczności mu sprzyjających, ale także analizy i oceny tych dobrych praktyk oraz propozycję zmian w tym zakresie.
Część teoretyczna pracy, stanowiąca kontekst dla wyników badań empirycznych, została skonstruowana w oparciu o analizę treści publikacji z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz zarządzania publicznego. Część empiryczna powstała głównie dzięki wykorzystaniu strategii studium przypadku. Autorka wykorzystała zbiorowe studium przypadku. Zbiorowe studium przypadku obejmowało jednostki samorządu terytorialnego działające na terenie Polski. Są to urzędy marszałkowskie, urzędy miast, urzędy miast i gmin oraz urzędy gmin. Realizując zbiorowe studium przypadku autorka wykorzystała różne techniki zbierania informacji. Dążąc do zapewnienia większej rzetelności danych i słuszności późniejszego wnioskowania, autorka dokonała triangulacji metod badawczych, co pozwoliło uzyskać szerszy kontekst badanego zjawiska, dało gwarancję wyższej jakości prowadzonych badań i pozwoliło na ograniczenie błędu pomiaru wynikającego ze stosowania tylko jednej metody. W ramach przeprowadzonych badań autorka wykorzystała następujące techniki badawcze: badanie dokumentów, obserwację i wywiad niestanadryzowany częściowo ustrukturyzowany.
Rezultaty badawcze opublikowano:

• Izabela Różańska-Bińczyk, 2020, Transfer dobrych praktyk zarządzania zasobami ludzkimi z biznesu do jednostek samorządu terytorialnego, Uniwersytet Łódzki, Łódź, https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/produkt/transfer-dobrych-praktyk-zarzadzania-zasobami-ludzkimi-z-biznesu-do-jednostek-samorzadu-terytorialnego/
  • Izabela Różańska-Bińczyk, 2018, Transfer dobrych praktyk zarządzania zasobami ludzkimi z biznesu do jednostek samorządu terytorialnego, rozprawa doktorska.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Coaching – metoda rozwoju kompetencji menedżerów publicznych. Studium przypadku, „PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU” (1899-3192), 2018, nr 511, s. 178-187.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Menedżer publiczny i jego rola w zarządzaniu zasobami ludzkimi w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, „e-mentor” (1731-6758), 2017, nr 4 (71), s. 45-49.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Współczesne trendy w pozyskiwaniu pracowników w jednostkach samorządu terytorialnego, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie” (1733-2486), 2017, vol. XVIII, nr 2/3, s. 207-216.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Effective Evaluation Interview – examples of good practice in the selected Local Government Units, [w:] (red.), Human Potential Development (978-8-3751-8782-3), Wydawnictwo Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2016, s. 210-220.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Przykład dobrych praktyk oceniania pracowników w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, „PRACE NAUKOWE UNIWERSYTETU EKONOMICZNEGO WE WROCŁAWIU” (1899-3192), 2016, nr 429, s. 186-196.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Innowacyjne zmiany w zarządzaniu zasobami ludzkimi w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, [w:] M. Ćwiklicki, M. Jabłoński, S. Mazur (red.), Współczesne koncepcje zarządzania publicznego. Wyzwania modernizacyjne sektora publicznego (978-8-3947-0172-7), Wydawnictwo Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, Kraków 2016, s. 273-282.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Zmiany w zarządzaniu zasobami ludzkimi w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, „MARKETING I RYNEK” (1231-7853), 2016, nr 3, s. 794-803.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Kierunki zmian w obszarze pozyskiwania pracowników w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, [w:] B. Banachowicz, K. Wojtaszczyk, M. Żak-Skwierczyńska (red.), Problemy zarządzania w jednostkach samorządu terytorialnego (978-8-3943-0581-9), Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2015, s. 200-214.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Paweł Łuczak, Strategiczne zarządzanie zasobami ludzkimi w Jednostkach Samorządu Terytorialnego, „Przedsiębiorczość i Zarządzanie” (1733-2486), 2015, vol. 4, nr 1/XVI, s. 287-299.
  • Izabela Różańska-Bińczyk, Implementacja dobrych praktyk biznesowych w wybranych jednostkach samorządu terytorialnego, [w:] K. Kapuścińska, S. Lachiewicz, M. Matejun (red.), Współczesne organizacje wobec wyzwań zarządzania ryzykiem-aspekty poznawcze (978-8-3728-3673-1), Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, Łódź 2015, s. 219-229.