Dobre praktyki zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) w przedsiębiorstwach: doświadczenia międzynarodowe

Od kwietnia 2021 roku realizowany jest projekt badawczy „Dobre praktyki zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) w przedsiębiorstwach: doświadczenia międzynarodowe”, grant badawczy UŁ „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza.” Projekt będzie realizowany w latach 2021-2023.

Projekt zakłada współpracę międzyinstytucjonalną Uniwersytetu Łódzkiego i Politechniki Łódzkiej. Będzie realizowany poprzez synergiczne połączenie interdyscyplinarnych kompetencji członków w dyscyplinie nauki o zarządzaniu i jakości (zarządzanie zasobami ludzkimi, zrównoważony rozwój i zarządzanie wynikami organizacji) oraz dyscypliny inżynieria produkcji (inżynieria mechaniczna) w zakresie ilościowego podejścia do oceny wyników środowiskowych przedsiębiorstw.

Zespół badawczy:

dr Izabela Różańska-Bińczyk ,(kierownik/wykonawca), Katedra Zarządzania Zasobami Ludzkimi, Wydział Zarządzania, UŁ
dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, Katedra Informatyki, Wydział Zarządzania, UŁ
dr hab. inż. Marek Matejun, prof. UŁ, Katedra Przedsiębiorczości i Polityki Przemysłowej, Wydział Zarządzania, UŁ
dr hab. inż. Andrzej Marcinkowski z Instytutu Nauk Społecznych i Zarządzania Technologiami, Wydział Zarządzania i Inżynierii Produkcji PŁ


Celem naukowym projektu jest rozpoznanie, zebranie i zaprezentowanie dobrych praktyk zielonego zarządzania zasobami ludzkimi (GHRM) pozwalających na poprawę wyników środowiskowych przedsiębiorstw.

Celami szczegółowymi są:

cel teoretyczny: przedstawienie koncepcji GHRM w kontekście nauk o zarządzaniu ze wskazaniem wniosków dla rozpoznawania dobrych praktyk w jej stosowaniu
cel empiryczny: zebranie doświadczeń w zakresie wdrażania praktyk GHRM w firmach zagranicznych
cel praktyczny: sformułowanie rekomendacji w zakresie wdrażania dobrych praktyk GHRM w firmach w Polsce.


Metodyka badań:

Analiza dobrych praktyk GHRM w firmach międzynarodowych wymaga zastosowania metod jakościowych, pozwalających na uzyskanie pogłębionej wiedzy na określony temat i dotarcie do sedna problemu. Nie koncentrują się one na reprezentatywności wyników, lecz nakierowane są na poznanie istoty danego zjawiska.

Osiągnięciu celów projektu poświęcone zostaną zatem badania empiryczne przeprowadzone samodzielnie przez członków zespołu w formie studiów przypadku liderów zrównoważonego rozwoju (SD).

W badaniu wykorzystane zostaną:

  1.  technika standaryzowanego wywiadu z wybranymi menedżerami (top management, ZZL, ochrona środowiska, SD) nakierowana na zebranie pogłębionych opinii na temat zakresu, uwarunkowań i wdrażania praktyk GHRM w badanych firmach. Narzędzie badawcze: kwestionariusz wywiadu
  2. technika formalnej i merytorycznej analizy dokumentacji organizacyjnej badanych firm,, nakierowana na prezentację formalnych rozwiązań w zakresie wdrażania praktyk GHRM. Narzędzie badawcze: lista kontrolna.

Dążąc do zapewnienia większej rzetelności i trafności danych oraz słuszności wnioskowania w badaniu wykorzystana zostanie triangulacja danych, co pozwoli uzyskać szerszy kontekst badanego zjawiska i pozwoli na ograniczenie błędu wynikającego ze stosowania tylko jednego źródła danych.

Autorzy są w trakcie przygotowywania wniosku o grant badawczy finansowany z Narodowego Centrum Nauki.