Specjalista integracji miedzykulturowej

Podstawowe informacje:

Specjalista integracji międzykulturowej zajmuje się komunikacją oraz procesami integracji środowisk wielokulturowych w środowiskach lokalnych, w firmach i organizacjach międzynarodowych oraz polskich zatrudniających obcokrajowców.

 

Zadania i charakter pracy:

Specjalista integracji międzykulturowej zajmuje się nawiązywaniem kontaktów z określoną i docelową grupą kulturową, rozwiązywaniem i niwelowaniem konfliktów między grupami (społecznościami) wywodzącymi się z różnych kultur, promowaniem różnorodności przy jednoczesnym budowaniu integracji (mieszkańców regionu, zespołów pracowniczych, itp.). Do jego zadań należy: organizowanie wspólnych imprez i spotkań z mniejszościami etnicznymi w środowisku lokalnym, firmie lub organizacji międzynarodowej, reprezentowanie mniejszości etnicznych, jej interesów, potrzeb i oczekiwań w urzędach, władzach samorządowych, organizacjach, mediach. Ponadto opracowuje materiały informacyjne o kulturze, zwyczajach i religii społeczności wielokulturowych, udziela pomocy i świadczy usługi doradcze w życiowych problemach danej mniejszości (np. powrót do kraju pochodzenia, znalezienie pracy, wychowywanie i nauka dzieci).

Specjalista integracji międzykulturowej stosuje instrumenty, metody i strategie współpracy międzykulturowej w przedsiębiorstwach, instytucjach państwowych, instytucjach administracji lokalnej, organizacjach pozarządowych lub interdyscyplinarnych zespołach lub projektach.

Wymogi i potrzebne predyspozycje:

Niezbędna w pracy specjalisty integracji międzykulturowej jest znajomość kierunkowych języków obcych, rodzimych i obcych systemów prawnych, kulturowych, norm i wartości, a także ogólna wiedza na temat gospodarczych i społecznych trendów.

Podstawą pracy kontakty z ludźmi, a zatem specjalista integracji międzykulturowej powinien cechować się bardzo wysoko rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Charakter pracy wymaga dużej odporności emocjonalnej, dużej samodzielności, rozwiniętych zdolności negocjowania, umiejętności zaplanowania i zorganizowania własnej pracy oraz empatii i zrozumienia dla osób wywodzących się z innych kręgów obyczajowych i kulturowych.

Opracowano na podstawie:  Specjalista integracji międzykulturowej,  [11.10.2016]