Specjalista do spraw świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy

Podstawowe informacje:

Specjalista do spraw świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy zatrudniany jest na stanowisku wykonawczym lub kierowniczym związanym z funkcjami Urzędów Pracy, w zakresie przyznawania i naliczania świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy.

 

Zadania i charakter pracy:

Specjalista do spraw świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy wykonuje zadania zawodowe związane z komunikowaniem się z bezrobotnymi i poszukującymi pracy, prowadzeniem i analizowaniem dokumentacji bezrobotnych i poszukujących pracy, organizowaniem procesu przyznawania zasiłków oraz windykacji nienależnie pobranych świadczeń dla bezrobotnych, sporządzaniem sprawozdań w zakresie świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy oraz ich analizą. Ponadto tworzy i obsługuje komputerową bazę danych o bezrobotnych i poszukujących pracy. Jeśli zajmuje stanowisko kierownicze – koordynuje pracę i kieruje zespołem pracowników wykonujących zadania szczegółowe.

Specjalista do spraw świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy w zależności od wielkości urzędu pracy i specyfiki jego działalności oraz przyjętej strategii funkcjonowania pracuje na podporządkowanych stanowiskach referentów, samodzielnych stanowiskach inspektorów, starszych inspektorów oraz kierowników średniego szczebla do spraw obsługi bezrobotnych i świadczeń. W mniejszych PUP często jest pracownikiem samodzielnym wykonującym szeroki zakres czynności, a w przypadku dużych urzędów prawie zawsze pracuje w zespole lub nadzoruje jego pacę

Wymogi i potrzebne predyspozycje:

Specjalistą do spraw świadczeń dla bezrobotnych i poszukujących pracy może zostać osoba z wykształceniem wyższym, pełną zdolnością do czynności prawnych oraz rocznym stażem pracy w instytucji służb zatrudnienia. Ponadto  osoba na tym stanowisku musi dysponować aktualną wiedzą prawną w zakresie świadczeń należnych bezrobotnym i poszukującym pracy, śledzić zmiany pojawiające się rynku pracy.

Ze względu na specyfikę pracy, cechą niezbędną jest łatwość nawiązywania kontaktów, łatwość wypowiadania się w mowie i piśmie. Ważna jest precyzja i logiczność wypowiedzi. Praca z duża grupą osób, często w różnych warunkach technicznych, wymaga cierpliwości i umiejętności szybkiego dostosowania do nowej sytuacji. Charakter pracy wymaga ponadto dużej odporności emocjonalnej, dużej samodzielności, umiejętności zaplanowania i zorganizowania własnej pracy i pracy zespołu.

Opracowano na podstawie:  Standard Kwalifikacji Zawodowych, Specjalista do spraw Świadczeń dla Bezrobotnych i Poszukujących Pracy, [8.10.2016]