Specjalista do spraw rekrutacji pracowników

Podstawowe informacje:

Specjalista do spraw rekrutacji pracowników zajmuje się wyszukiwaniem potencjalnych kandydatów do pracy, a następnie oceną ich predyspozycji oraz stopnia zgodności prezentowanego przez nich doświadczenia i umiejętności z wymaganiami stawianymi przez firmę.

Zadania i charakter pracy:

Specjalista do spraw rekrutacji pracowników buduje bazę danych kandydatów do podjęcia pracy, korzysta z niej oraz nieustannie ją uaktualnia i poszerza. We współpracy z innymi jednostkami organizacyjnymi sporządza opis stanowiska pracy jako podstawę procesu rekrutacji i selekcji na wakujące stanowisko, opracowuje profil pożądanego kandydata do pracy. Specjalista do spraw rekrutacji pracowników rozpowszechnia informacje o poszukiwaniu pracowników, korzystając z poddostawców usług – jeśli miejsce pracy stwarza takie możliwości – i dobierając stosowne medium do docelowej grupy odbiorców. Gromadzi nadesłane aplikacje, dokonuje selekcji kandydatów w oparciu o kryteria zawarte w profilu stanowiska stosując w tym celu powszechnie używane metody (wywiady, testy), dostosowując je do badanego obszaru. Ocenia kwalifikacje formalne i praktyczne predyspozycje kandydata na dane stanowisko. Poza tym specjalista do spraw rekrutacji pracowników współpracuje z agencjami rekrutacyjnymi, agencjami pracy tymczasowej, uczelniami wyższymi i Urzędami Pracy oraz szkoli kadrę kierowniczą w zakresie efektywnej rekrutacji personelu.

Stanowisko specjalisty do spraw rekrutacji pracowników występuje zarówno w jednostkach sektora prywatnego, jak i państwowego: w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych, usługowych, administracji publicznej, w firmach zajmujących się doradztwem personalnym. Typowymi dla tego zawodu są stanowiska pracy z obszaru zarządzania zasobami ludzkimi.

Wymogi i potrzebne predyspozycje:

Specjalista do spraw rekrutacji pracowników powinien mieć wykształcenie wyższe kierunkowe (zarządzanie zasobami ludzkimi, psychologia, socjologia, pedagogika, marketing, ekonomia, prawo) lub studia podyplomowe z zakresu HR. Ważną kwestią jest także doświadczenie w rekrutacji i selekcji pracowników lub w dziale doradztwa personalnego oraz doświadczenie w obsłudze klienta. Poza tym pracownik musi mieć również wiedzę z zakresu prawa pracy, technik i procedur rekrutacyjnych, znać w stopniu bardzo dobrym co najmniej język angielski .

Specjalista do spraw rekrutacji pracowników powinien cechować się także komunikatywnością, wysoką kulturą osobistą, łatwością nawiązywania kontaktów oraz umiejętnościami organizowania pracy i działania pod presją czasu.

Opracowano na podstawie: Specjalista do spraw rekrutacji pracowników, [8.10.2016]