8-9.11 Konferencja „Młodzi o klimacie 2022” – UŁ partnerem merytorycznym wydarzenia

Celem konferencji, której merytorycznym partnerem jest Uniwersytet Łódzki, jest stworzenie forum do dyskusji dla młodzieży i ekspertów nad tematyką zmian klimatycznych, które są największym wyzwaniem współczesności. W wydarzenie aktywnie włączyło się kilkudziesięciu badaczy reprezentujących trzy wydziały UŁ i liczni studenci z kół naukowych UŁ, zatroskani o stan naszej Planety.

grafika konferencjiUniwersytet Łódzki angażuje się w problematykę zmian klimatycznych na wielu płaszczyznach. Uważamy, że jest ona jednym  z najważniejszych wyzwań globalnego świata. Z tego powodu nie mogło zabraknąć naukowców i studentów naszej uczelni na wydarzeniu, które wpisuje się w założenia 17. Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030 ONZ. 

Prowadzący sesje dostarczą wielu dowodów na to, że zmiany klimatu są spowodowane działalnością człowieka. Równolegle, w czasie konferencji, trwać będzie w Egipcie szczyt klimatyczny COP27, nie zabraknie więc bieżących komentarzy do dyskusji i decyzji podejmowanych na tym forum.

Za merytoryczną stronę całej konferencji odpowiadają naukowcy i studenci Uniwersytetu Łódzkiego z takich jednostek, jak.: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, Wydział Zarządzania, w tym wielu kół naukowych:

  • Studenckie Koło Naukowe Login, 
  • Studenckie Koło Naukowe Ekohydrologii UŁ, 
  • Studenckie Koło Naukowe SPATIUM,
  • Studenckie Koło Naukowe Ochrony Przyrody,
  • Studenckie Koło Naukowe Zrównoważonego Rozwoju. 

Warto wspomieć, że zarówno pracownicy naukowi Uniwersytetu Łódzkiego, jak i studenci przygotowujący konferencję, od lat podejmują problematykę zmian klimatycznych i wpływu człowieka na nią. Pełna lista prowadzących sesje, wraz z opisem ich zaangażowań badawczych, jest dostępna na stronie konferencji.

naukowcy i studenci UL zaangażowani w konferencjęCzęść zespołu UŁ zaangażowanego w przygotowanie wydarzenia. Zdjęcie: dr Izabela Różańska-Bińczyk

Wideo-zaproszenie na konferencję z udziałem pracowników i studentów Uniwerystetu Łódzkiego: 

  
12.10. z sukcesem odbyło się już prewydarzenie - Warsztaty Terenowe „Jak wiele mogą zdziałać młodzi ludzie?" przygotowane przez SKN SPATIUM z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ

Podczas niego udało się nam pokazać grupie licealistów jak w praktyce może wyglądać taka działalność, i że naprawdę każdy kto chce, niezależnie od wieku i wykształcenia, może zmienić coś w swoim mieście.

Studenckie Koło Naukowe SPATIUM

Uczestnicy spaceru z kołem naukowym SPATIUM

Uczestnicy warsztatów z kołem nuakowym SPATIUM  

Szczegółowy program konferencji jest dostępny na stronie wydarzenia, na której sukcesywnie pojawiają się warsztaty i pozostałe sesje na które wciąż mogą się zapisywać uczniowie szkół średnich. 
W programie znajdziemy więc panele dyskusyjne, warsztaty i pokazy, poświęcone problematyce takiej jak, m.in.:

  •     woda dla klimatu,
  •     miasta przyjazne ludziom,
  •     zrównoważona konsumpcja,
  •     zrównoważona logistyka,
  •     anomalie spowodowane zmianami klimatu.

Młodzież będzie mieć również szansę na własne prezentacje, w formie referatów lub posterów, ważnych dla nich treści bazujących na wiarygodnych źródłach. Naukowcy i studenci poprowadzą sesje angażując w nie uczestników w taki sposób, żeby maksymalnie wyzwolić potencjał młodzieży.


Konferencja „Młodzi o klimacie 2022” została objęta honorowym patronatem Prezydent Miasta Łodzi Pani Hanny Zdanowskiej oraz patronatem Fundacji WWF Polska.

Materiał źródłowy: dr Agnieszka Rzeńca, dr Izabela Różańska-Bińczyk, dr hab. Tomasz Jurczak, prof. UŁ; grafika, wideo EC1; redakcja: Honorata Ogieniewska, Centrum Promocji UŁ