Zwycięstwo studenta Wydziału Zarządzania UŁ w hackathonie

Jakub Kamiński, student Wydziału Zarządzania UŁ na kierunku Automatyzacja Procesów Biznesowych (BPA), wraz z zespołem zwyciężył w hackathonie „Design + Tech = Biznes” organizacji Kraków Miastem Startupów, który odbył się w ramach Akademickiego Maratonu Innowacji. Zwycięski zespół przygotował najlepszy pomysł na innowacyjną aplikację – ma ona pomagać osobom niewidomym i słabowidzącym.

Jestem programistą, od jakiegoś czasu biorę czynny udział w eventach związanych z IT, dodatkowo pomagam przy ich organizacji. Chciałem spróbować czegoś innego niż konferencje i mój wybór padł na hackathon. W naszym zespole na samym początku podzieliliśmy się zdaniami.

- mówi Jakub Kamiński, student Wydziału Zarządzania UŁ.

Podczas hackathonu zespoły mają za zadanie stworzyć koncepcję innowacji, która rozwiązuje problem wskazany przez organizatorów.

W tej edycji do wyboru były 4 tematy:

1. Stworzenie koncepcji nowego rozwiązania technologicznego w obszarze szeroko rozumianego „Internetu rzeczy” (IoT) usprawniającego sektor usługowy, przemysłowy, rolniczy lub informacyjny.

2. Zaproponowanie produktu lub usługi usprawniającej życie osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami z innymi ograniczeniami ruchowymi.

3. Opracowanie projektu aplikacji stanowiącej odpowiedź na zidentyfikowaną potrzebę społeczno-ekonomiczną danej grupy odbiorców.

4. Opracowanie nowatorskiego wyglądu i funkcjonalności wybranego produktu powszechnego użytku istniejącego na rynku.

Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu członków naszego zespołu mogliśmy stworzyć dwie komórki. Pierwszą była grupa programistów, a drugą grupa projektantów. Skorzystaliśmy z metody kanban, by móc na bieżąco monitorować postępy oraz przebieg naszych prac. Wraz z zespołem wpadliśmy na pomysł stworzenia aplikacji ułatwiającej rozpoznawanie produktów osobom niewidomym lub słabowidzącym poprzez skanowanie kodów kreskowych. Aplikacja posiada dwa widoki: ogólny oraz sklepu partnerskiego. Główną funkcjonalnością jest identyfikowanie produktów w oparciu o kod kreskowy artykułu. Dodatkową - jest stworzenie nakładki, która usprawni korzystanie z aplikacji sklepowych osobom niewidomym lub słabowidzącym

- wskazuje Jakub Kamiński.

Zwycięski zespół trzymający czek na 3000 zł. W zespole cztery kobiety, dwóch mężczyzn, patrzą w obiektyw, uśmiechają się
Jakub Kamiński ze swoim zwycięskim zespołem.

Zaprojektowana przez zespół aplikacja ma między innymi rozpoznawać zeskanowany kod kreskowy produktu i czytać jego nazwę, a także przy pomocy wyszukiwania głosowego sprawdzać dostępność produktu w sklepie lub rabaty. Jakub Kamiński wraz z zespołem stworzyli także ankiety, makiety i modele działania swojej aplikacji.

Mogłem osobiście sprawdzić w praktyce wiedzę nabytą podczas studiów, m. in. umiejętności związane z planowaniem, tworzeniem ankiet czy szeroko pojętym zarządzaniem. Z pewnością planujemy dalszy rozwój naszego pomysłu, a udział w tym wydarzeniu pokazał nam, że najważniejszy jest pomysł i współpraca w dążeniu do jego zrealizowania

- podkreśla student Wydziału Zarządzania UŁ.

Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ