Prof. dr hab. Tadeusz Markowski z tytułem Doktora Honoris Causa

Z dumą informujemy, że prof. dr hab. Tadeusz Markowski z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa od Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie (ZUT).

Przyznanie tej najwyższej godności akademickiej jest wyrazem uznania dla naukowych dokonań. Jak uzasadnił senat Uniwersytetu Technologicznego, prof. dr hab. Tadeusz Markowski otrzymał tytuł za „nieprzeciętne osiągnięcia naukowe i organizacyjne z zakresu ekonomicznych uwarunkowań planowania przestrzennego, zarządzania miastem oraz kształtowania koncepcji zintegrowanego planowania rozwoju, a także inspirowania szerokiej interdyscyplinarnej współpracy środowisk naukowych i praktyki”.

W latach 2001-2011 prof. dr hab. T. Markowski pracował na rzecz komisji sejmowych, m.in. Komisji Samorządu Terytorialnego oraz Komisji ds. Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, przygotowując ekspertyzy i opinie na temat koncepcji polityki przestrzennego zagospodarowania kraju. Działał na rzecz reformy systemu planowania przestrzennego i regionalnego, opiniował projekty ustaw z zakresu rozwoju regionalnego. Jest autorem licznych apeli i ekspertyz przygotowanych i przesłanych do Rządu, Sejmu i Prezydenta RP oceniających funkcjonowanie gospodarki przestrzennej w Polsce. W latach 2000-2017 przygotowywał liczne ekspertyzy dla Rządu z zakresu polityki rozwoju regionalnego, w tym opinie do projektów ustaw w zakresie rewitalizacji miast. Jego opinie były wykorzystywane w dokumentach programowych rządu, m.in. dla celów NSSR, Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju.

Prof. dr hab. T. Markowski odegrał również znaczącą rolę w rozwoju Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego - pełniąc funkcje Dziekana, Prodziekana ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Kierownika Katedry Zarządzania Miastem i Regionem, członka Rady Naukowej Wydziału Zarządzania oraz Rady Wydziału.

Uroczystość nadania tytułu Doktora Honoris Causa odbyła się w piątek, 7 października 2022 r. na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.