Najczęściej wyszukiwane:

15 rozmów, jeden wspólny początek. Podsumowujemy pierwszy sezon podcastu „UniLodz. Tu zaczyna się przyszłość”

Piętnaście odcinków, piętnaścioro Absolwentek i Absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, jedno pytanie, które wracało w każdej rozmowie: co sprawia, że studia w Łodzi stają się początkiem naprawdę dużej kariery?

Opublikowano: 13 sierpnia 2026

Zamykamy pierwszy sezon cyklu „UniLodz. Tu zaczyna się przyszłość” i przy tej okazji chcemy wrócić do najważniejszych wątków, które nasi goście zostawili studentom, absolwentom i wszystkim, którzy szukają własnej ścieżki.

Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy dziś kierują firmami, instytucjami i projektami o zasięgu globalnym. Łączy ich jedno - żaden z nich nie szedł prostą linią. To właśnie było sercem całego cyklu: pokazać, że kariera rzadko układa się według planu spisanego na pierwszym roku.

Subskrybuj nasze nowe konto Spotify.

Od Łodzi po globalny biznes

Sezon otworzył Bartosz Brzozowski, Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Marketingu SMB, a zaraz po nim gościliśmy Szymona Miderę, prezesa PKO BP, który mówił o łączeniu biznesu z wartościami i o odpowiedzialnym przywództwie w praktyce. O tym, jak z Łodzi skutecznie podbijać światowe rynki, opowiedział Tomasz Marciniak, Partner Zarządzający w McKinsey & Company Polska — według niego paliwem do sięgania po najwyższe cele są brak kompleksów, głód i ambicja.

Wątek danych jako fundamentu nowoczesnej gospodarki wrócił w rozmowach z Marzeną Kardas, Vice President Data Management w Barry Callebaut Group, oraz z Agnieszką Belowską-Gosławską z ABSL Poland, która przypomniała, że w świecie zdominowanym przez sztuczną inteligencję najbardziej poszukiwaną kompetencją staje się umiejętność uczenia się. O tym, że relacje to waluta, której kurs wciąż rośnie, mówił z kolei Michał Hertel, CEO BrandLift i mentor UŁ.

Odwaga, która zmienia kierunek

Kilkoro naszych gości udowodniło, że czasem najważniejsza decyzja to ta o zmianie kursu. Joanna Erdman, prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa i współtwórczyni mBanku, opowiedziała, jak zabrakło jej trzech punktów na wymarzony kierunek, i jak ten pozornie nieudany start otworzył drzwi do świata finansów. Sergiusz Ryczel przeszedł drogę od filologii angielskiej przez komentowanie finałów Ligi Mistrzów aż po mentoring liderów biznesu, powtarzając prostą zasadę: „bój się i rób to". A dr Paulina Frankiewicz, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Alberta Camusa i współtwórczyni Festiwalu Conrada, pokazała, że humanistyka, którą łatwo uznać za „bezużyteczną", jest tym, czego świat dziś naprawdę potrzebuje.

Pasja, która staje się zawodem

Wielu naszych gości przekuło osobiste zainteresowania w realne projekty. Magdalena Malisz, producentka filmowa związana m.in. z „Idą", zabrała nas za kulisy polskiego i światowego kina. Sebastian Grochala, dziś Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu w LS Airport Services, opowiedział, jak harcerstwo stało się jego pierwszym poligonem zarządzania kryzysowego. Małgorzata Żmijska, współtwórczyni „Niemapy", pokazała, jak wiedza socjologiczna z UŁ pozwala uczyć tysiące dzieci troski o planetę, a Joanna Ufnalska — przewodniczka, projektantka gier miejskich i autorka powieści - udowodniła, że miłość do Łodzi może być fundamentem wielowymiarowej kariery.

O tym, że lider potrafi otaczać się mocniejszymi od siebie, mówił Michał Rydz, były prezes Widzewa Łódź, pokazując piłkę nożną z perspektywy zarządzania, a nie trybun. Dr Magdalena Kosiada-Sylburska, kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1, opowiedziała o doktoracie wdrożeniowym i realnej współpracy uczelni z instytucjami kultury.

Wszystkie odcinki pierwszego sezonu

  1. Bartek Brzozowski — Członek Zarządu, Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB
  2. Szymon Midera — prezes PKO BP
  3. Michał Rydz — były prezes Widzewa Łódź
  4. Magdalena Malisz — producentka filmowa
  5. dr Magdalena Kosiada-Sylburska — kierowniczka Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź
  6. Joanna Erdman — prezeska Fundacji Polska Bezgotówkowa, współtwórczyni mBanku
  7. Sebastian Grochala — Dyrektor ds. Komunikacji i Marketingu, LS Airport Services
  8. Sergiusz Ryczel — dziennikarz sportowy, mentor i szkoleniowiec
  9. Małgorzata Żmijska — prezeska Fundacji „Mamy projekt", współtwórczyni „Niemapy"
  10. Joanna Ufnalska — przewodniczka, projektantka gier miejskich, pisarka
  11. Michał Hertel — CEO BrandLift, mentor UŁ
  12. Tomasz Marciniak — Partner Zarządzający, McKinsey & Company Polska
  13. dr Paulina Frankiewicz — prezeska Polskiego Stowarzyszenia Alberta Camusa
  14. Marzena Kardas — Vice President Data Management, Barry Callebaut Group
  15. Agnieszka Belowska-Gosławska — Vice President Digital & Technology, ABSL Poland

Co zostaje po pierwszym sezonie

Choć każda z tych historii jest inna, wnioski powtarzają się zaskakująco często: warto próbować, warto brać odpowiedzialność wcześniej, niż się czujemy gotowi, i warto być otwartym na to, czego dziś jeszcze nie potrafimy sobie wyobrazić. To właśnie dlatego cały cykl nosi tytuł „Tu zaczyna się przyszłość” — bo dla każdego z naszych gości zaczęła się ona właśnie na Uniwersytecie Łódzkim.


Wszystkie odcinki wkrótce do usłyszenia na naszym nowym kanale Spotify.

Subskrybuj już teraz i do usłyszenia w kolejnym sezonie!

Wydział Zarządzania
Uniwersytetu Łódzkiego

ul. Matejki 22/26
90-237 Łódź

tel: 42 635 51 22

NIP 724 000 32 43

Funduszepleu
Projekt Multiportalu UŁ współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach konkursu NCBR