Naukowcy z WZ UŁ autorami leksykonu planowania rozwoju

Naukowcy z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego wzięli udział w przygotowaniu „Leksykonu zintegrowanego planowania rozwoju” - to prawdziwe kompendium wiedzy, które porządkuje wciąż pojawiające się rozbieżności terminologiczne w tym zakresie. Jest to pierwsze opracowanie mające na celu uporządkowanie terminologii związanej ze zintegrowanym planowaniem rozwoju.

„Leksykon zintegrowanego planowania rozwoju” zawiera ponad 200 haseł opracowanych przez szereg specjalistów z różnych dziedzin, m.in.: ekonomii, socjologii, urbanistyki, regionalistyki, polityki czy architektury. Jego autorami są: prof. dr hab. Tadeusz Markowski, dr Małgorzata Żak-Skwierczyńska, dr hab. Maciej J. Nowak i dr Małgorzata Blaszke.

Konieczność jednoznacznego rozumienia pojęć i zjawisk jest niezbędnym warunkiem sprawnego procesu planistycznego, wpływa nie tylko na budowanie konsensusu społecznego i podejmowanie trafniejszych decyzji, lecz także na poprawę działania instytucji publicznych, rządowych i samorządowych, odpowiedzialnych za rozwój zrównoważony.
Wyodrębniono w nim ponad sto pojęć budzących pewne wątpliwości interpretacyjne oraz zaproponowano sposoby ich rozumienia nawiązujące do najnowszych badań z zakresu teorii rozwoju regionalnego i lokalnego. W publikacji zaprezentowano nie tylko podstawowe znaczenie poszczególnych terminów, lecz także ukazano fundamentalne zasady oraz wyzwania współczesnej polityki rozwoju i pragmatyki planistycznej.

– Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego.

O publikacji opowiada jeden z jej autorów, prof. dr hab. Tadeusz Markowski z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego:

Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ