Seminarium naukowe pt. „Behawioralne aspekty rachunkowości”

12 marca 2018 odbyło się zorganizowane przez Katedrę Rachunkowości Wydziału Zarządzania UŁ pod patronatem Komisji Nauki Rachunkowości Polskiej Akademii Nauk Oddział w Łodzi siódme seminarium naukowe połączone z posiedzeniem Komisji. Tym razem jego tematem były „Behawioralne aspekty rachunkowości”. Było to pierwsze w Polsce seminarium naukowe w całości poświęcone szeroko rozumianym behawioralnym aspektom rachunkowości.

Seminarium naukowe "Behawioralne aspekty rachunkowości"

Sprawozdanie z Seminarium naukowego „Behawioralne aspekty rachunkowości”


Tematyka seminarium skupiona była wokół hasła przewodniego i obejmowała m.in. istotę rachunkowości behawioralnej, cechy i predyspozycje pożądane na stanowisku nowoczesnego księgowego i nowoczesnego specjalisty rachunkowości zarządczej, zastosowanie metafory w behawioralnych badaniach rachunkowości, behawioralny wymiar audytu wewnętrznego.

W seminarium wzięło udział około 40 osób. Oprócz naukowców byli także przedstawiciele biznesu, głównie biegli rewidenci. Wśród naukowców byli nie tylko przedstawiciele finansów, ale także organizacji i zarządzania, zarządzania miastem oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Zaprezentowano siedem referatów w trzech sesjach, z których każda kończyła się dyskusją. Głos mógł zabrać każdy z uczestników seminarium. Moderatorem spotkania był dr hab. prof. nadzw. UŁ Przemysław Kabalski.

Na początku uczestników seminarium powitali Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. prof. nadzw. UŁ Tomasz Czapla oraz Przewodnicząca Komisji Nauki Rachunkowości Polskiej Akademii Nauk Oddział w Łodzi i jednocześnie Kierownik Katedry Rachunkowości prof. zw. dr hab. Ewa Walińska. Prof. Czapla wyraził zadowolenie, że Katedra Rachunkowości zorganizowała seminarium naukowe o tak interdyscyplinarnej tematyce. Zaznaczył, że interdyscyplinarność jest we współczesnej nauce bardzo pożądana. Pierwszą sesję rozpoczęło wystąpienie prof. zw. dr hab. I. Sobańskiej oraz dra J. Kalinowskiego (oboje z UŁ) pt. Postawy i zachowania w obliczu wdrażania systemu rachunkowości zarządczej w Uniwersytecie Łódzkim. Następnie wystąpiła mgr A. Czupryńska, doktorantka Politechniki Warszawskiej. Przedstawiła referat pt. Istota rachunkowości behawioralnej a jej rozumienie i postrzeganie przez osoby zawodowo związane z rachunkowością. W ostatniej części sesji wystąpiła dr Ewelina Zarzycka (UŁ) z referatem pt. Cechy i predyspozycje wymagane na stanowisku kontrolera.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się druga sesja seminarium. Jako pierwsza wystąpiła prof. nadzw. Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dr hab. Marta Nowak, która wygłosiła referat pt. Badania jakościowe w rachunkowości behawioralnej – zastosowanie metafory. Następnie prof. nadzw. dr hab. Tomasz Wnuk-Pel oraz mgr Marta Kawczyńska (oboje z UŁ) prezentowali referat pt. Ewolucja zadań nowoczesnego specjalisty rachunkowości zarządczej w świetle badań ankietowych.

W ostatniej części seminarium wyniki swoich badań prezentowały dwie osoby. Marta Głowacka, studentka Wydziału Zarządzania UŁ, przedstawiła badania w ramach pracy magisterskiej pt. Wizerunek księgowego w literaturze i filmie, a mgr Lena Grzesiak, doktorantka Wydziału Zarządzania UŁ, przedstawiła referat pt. Behawioralne aspekty audytu wewnętrznego.

Seminarium było jednym z elementów obchodów jubileuszu 70-lecia Katedry Rachunkowości Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Patronowały mu Polska Izba Biegłych Rewidentów oraz Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, a także czasopismo Rachunkowość. Patronem głównym wydarzenia była Polska Akademia Nauk Oddział w Łodzi. Seminarium miało charakter krajowy, a udział w nim był bezpłatny. Uczestnicy i organizatorzy wyrazili nadzieję, że nie jest to ostatnie tego typu wydarzenie organizowane na Wydziale Zarządzania UŁ.