Asia-Pacific Management Accounting Association (APMAA) Spring Webinar [22-23.03.2021]

W dniach 22-23 marca 2021 Katedra Rachunkowości na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego reprezentowana przez prof. dr hab. Tomasza Wnuk-Pel oraz dr Żanetę Pietrzak wspólnie z Linnaeus University w Szwecji reprezentowanym przez prof. Jana Alpenberga, zorganizowała Asia-Pacific Management Accounting Association (APMAA) Spring Webinar pt. „A SUSTAINABILITY PERSPECTIVE AND ITS INFLUENCE ON MANAGEMENT ACCOUNTING”. Była to konferencja zorganizowana pod auspicjami największej na świecie organizacji zrzeszającej naukowców z dziedziny rachunkowości zarządczej.

Głównym celem Konferencji było umożliwienie spotkania naukowcom z różnych krajów, stwarzając tym samym możliwość dyskusji oraz wymiany poglądów dotyczących najnowszych trendów i problemów rachunkowości zarządczej w kontekście zrównoważonego rozwoju organizacji. Podczas konferencji zaprezentowane zostały referaty praktyków reprezentujących organizacje klasy światowej, referaty prezentujące wyniki badań naukowych dotyczących rachunkowości zrównoważonego rozwoju oraz wystąpienia dyskusyjne. Po wszystkich wystąpieniach odbyła się żywiołowa dyskusja.

W pierwszym dniu konferencji uczestniczyło 158 osób, a w drugim 112 osób, co daje łącznie 270 uczestników. Około 75% uczestników to profesorowie z różnych uczelni na świecie, 12% doktoranci a 10% studenci. Konferencja przyciągnęła również zainteresowanie praktyków (3%). Około 15% uczestników stanowili reprezentanci polskich uczelni a 85% uczestnicy z zagranicy, z takich krajów jak (alfabetycznie): Bangladesz, Czechy, Estonia, Francja, Hiszpania, Indonezja, Japonia, Katar, Litwa, Niemcy, Malezja, Rumunia, Szwecja, Tajlandia, Ukraina i Wietnam. Ogółem w konferencji brali udział przedstawiciele około 50 jednostek naukowych z całego świata.

W ocenie Organizatorów, konferencja Asia-Pacific Management Accounting Association Spring Webinar zakończyła się dużym sukcesem, co potwierdzają opinie uczestników – poniżej wpisy (na „czacie”) oraz otrzymane maile.

Podziękowania za organizację konferencji na “czacie” konferencji (pisownia oryginalna):

12:00:10    From  ibrahimkamal : many thanks prof Tomasz. high time to organize the APMAA conference in Europe in the near future.
12:01:13    From  Stéphane Trébucq : Many thanks to all of you.
12:01:52    From  Kathy Terdpaopong  to  Tomasz Wnuk-Pel(Direct Message) The webinar was completed successfully.  Very good job. Thank you for your efforts. I learned a great deal.
12:02:11    From  Rossje Vitariamettawaty_Maksi FEB USAKTI : Thanks  prof Tomasz, Ueno,  and All. Keep Healthy and Safety
12:02:45    From  ceslovas christauskas : Many thanks to all of you
12:02:48    From  TUAN ZAINUN : Thank you for the great sessions. Well done to Prof Tomasz and team
12:03:26    From  Gregory Wegmann : Many thanks for this really interesting conference. See you soon
12:03:57    From  Athanasios Mandilas : Congratulations to the organisers and all presenters! Thank you all!!
12:03:57    From  Petr Petera : Thanks for organizing this inspiring webinar.
12:04:00    From  Nor Suhailati : Great job! till we meet again..
12:04:06    From  Lina Dagiliene : Thanks for the conference; very interesting!
12:04:08    From  Pilar Morera : Many thanks for the great Organization and all presentations. All the best!
12:04:12    From  Chi Bui : Many thank for today conference and see you soon.
12:04:52    From  Shoichiro HOSOMI : Thanks for organizing this very good webinar.
12:04:55    From  Anna : Thank you for your interesting presentations. I wish all the best to all Participants – Anna Szychta
12:05:11    From  Dominggus Richardo Rampisela : Thanks for organizing this good and inspiring webinar.
12:05:13    From  iPhone : Many thanks and good bye
12:05:18    From  ibrahimkamal : many thanks to Prof Tomasz, Prof Ueno and Prof Iam Alpenberg and the rest or organizing such an excellent conference
12:05:37    From  NORMAHIRAN YATIM : Many thanks!!
12:05:52    From  Jelvick Sengkey : Thank you for this webinar 🙏
12:06:01    From  ceslovas christauskas  to  Tomasz Wnuk-Pel(Direct Message) : Many thanks for the great Organization and all presentations. All the best! – Česlovas Christauskas
12:06:57    From  Tjahjaning Poerwati : Many thanks to Prof Tomasz, Prof Ueno and Prof Lam Alpenberg and the rest or organizing such an excellent conference
12:07:35    From  toomas haldma : thank you for very interesting presentations and excellent conference!

Podziękowania (maile) za organizację konferencji (pisownia oryginalna):

Dear Tomasz,

Thank you very much for the good organization and the very friendly discussion. It was a pleasure.

Kind regards,

Stefan Trebucq, France

Dear Tomasz,

thank you for an excellent work today. It was really interesting to listen to the different presentations.

Elin Funck, Sweden

Dear Tomasz, dear Jan, dear Zaneta,

Thanks for the Spring webinar organization and to have welcome Gregory & myself and our small contribution on the debate.

Best regards,

Thomas Lesobre, France

Dear Tomasz,

Once again thank you for an interesting and well organized webinar! Especially I liked your inclusion of tourism aspects

Best wishes and stay healthy

Lina Dagiliene, Lithuania

Dear Tomasz,

Thank you very much for organising this webinar and giving us such a wonderful opportunity to discuss our research.

Stay healthy and best regards,

Ute Vanini, Germany

Dear APMAA Directors,

Yesterday, we finished the APMAA Spring Webinar organized by Prof. Jan Alpenberg, Prof. Tomasz Wnuk-Pel, and Dr. Zaneta Pietr-zak. Prof. Gregory Wegmann also supported it. Congratulations on accomplishing this first event of the European chapter. They spent much time and energy making the webinar so fascinating.

Best regards,

Susumu Ueno, Chair of the APMAA Board of Directors, Japan