CENTRUM ZARZĄDZANIA OPERACJAMI I SIECIAMI WARTOŚCI

Godło narodowe
CENTRUM ZARZĄDZANIA OPERACJAMI I SIECIAMI WARTOŚCI

O CENTRUM

Centrum Zarządzania Operacjami i Sieciami Wartości zostało powołane zarządzeniem nr 136 Rektora UŁ z dnia 5.07.2023 r.

Idea powstania Centrum narodziła się z poszukiwania efektów synergicznych pomiędzy zarządzaniem operacjami i zarządzaniem łańcuchami dostaw a rachunkowością dostarczającą bogatego instrumentarium pomiaru zjawisk zachodzących w tych obszarach. Znaczący wpływ na utworzenie Centrum oraz jego interdyscyplinarny charakter miała dr hab. Justyna Dobroszek, prof. UŁ z Katedry Rachunkowości.

Celem Centrum jest identyfikacja, opracowanie i wdrażanie zawansowanych podejść pomiaru, dostosowanych do współczesnych wyzwań rynkowych w celu poprawy efektywności organizacji, jej funkcjonowania i zarządzania logistyką i łańcuchem dostaw w sieciach wartości.

Centrum charakteryzuje znaczący potencjał rozwojowy wynikający z efektów synergicznych, które podkreślają pomiar efektywności działalności logistycznej z wykorzystaniem istniejącego, bogatego instrumentarium rachunkowości.

Kierownik Centrum: dr hab. inż. Adam Sadowski, prof. UŁ  https://www.uni.lodz.pl/pracownicy/adam-sadowski

Centrum Zarządzania Operacjami i Sieciami Wartości koncentruje się na trzech tematycznych filarach badań:

1. Klasyczne i nieklasyczne obszary stosowania logistyki. Logistyka w strukturach sformalizowanych, zarządzanie kryzysowe, logistyka wojskowa, współpraca cywilno-wojskowa,  logistyka w ochronie zdrowia, logistyka w sektorach kreatywnych.
  2. Pomiaru efektywności.  Identyfikacja i usprawnienie elementów wejścia (dane finansowe, operacyjne i niefinansowe), systemów (organizacja, otoczenie, ludzie, narzędzia i metody, rozwiązania technologiczne), elementów wyjścia (informacje, raporty, decyzje).
  3. Zarządzania Łańcuchami Dostaw. Zarządzania strategiczne, zarządzania łańcuchem i sieciami wartości, strategie logistyczne, Big Data, AI, ML, e-commerce.

Ogólny zakres działalności Centrum obejmuje prowadzenie badań podstawowych i aplikacyjnych w trzech obszarach: logistyka, pomiar dokonań, łańcuch dostaw z perspektywy zarządzania sieciami wartości.

Szczegółowe cele działalności

Badania aplikacyjne i prace rozwojowe we współpracy z przedsiębiorstwami

Seminaria i konferencje naukowe

Organizacja spotkań z krajowymi i  zagranicznymi badaczami zajmującymi się zarządzaniem operacjami i sieciami wartości