Zasmakuj studiowania w Łodzi na Wydziale Zarządzania i na EkSocu

Prawie 30-osobowa grupa młodzieży z województwa łódzkiego spędziła dzień wagarowicza, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, na naszej uczelni. Wszystko to za sprawą akcji „Zasmakuj studiowania w Łodzi”, której Uniwersytet Łódzki jest partnerem. Tym razem spotkanie dotyczyło branży BPO/SSC. Licealiści z klas III i IV zapoznawali się z tym, jakie możliwości rozwoju proponuje Wydział Zarządzania i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny.

Uczestnikami tej edycji „Zasmakuj studiowania w Łodzi” byli uczniowie z dwóch szkół średnich: I Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Chełmońskiego w Łowiczu oraz Liceum Klasycznego przy Zespole Szkół im. Księdza Stanisława Konarskiego w Skierniewicach, z klas o profilach humanistycznym, matematyczno-fizyczno-angielskim, matematyczno-geograficzno-angielskim, jak również z klas o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym. 
 

Wydział Zarządzania UŁ

Swoje „wagary” rozpoczęli na Wydziale Zarządzania UŁ, gdzie dr Małgorzata Żak-Skwierczyńska – adiunkt w Zakładzie Zarządzania Miastem w asyście mgr Mateusza Sobocińskiego poprowadziła warsztaty „Partycypacja społeczna i aktywność obywatelska”. Uczestnicy brali aktywny dział, pracując w grupach, dyskutując i analizując konkretne przypadki. 

Dr Małgorzata Żak-Skwierczyńska z Wydziału Zarządzania UŁ komentuje:

Celem zajęć było zrozumienie znaczenia partycypacji społecznej i aktywności obywatelskiej w życiu społecznym, poznanie narzędzi i form partycypacji społecznej, a także zachęcenie uczestników do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym, w tym składania wniosków do budżetu obywatelskiego. 


Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ

Po intensywnych warsztatach młodzież przeniosła się na Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ. Została zapoznana z ofertą dydaktyczną i warunkami studiowania na wydziale. Wzięła też udział w zajęciach „Medytacje nad (życiową) pustką”, prowadzonych przez dr Łukasz Kutyło – adiunkt w Katedrze Socjologii Polityki i Moralności. „Pustka” została przedstawiona nie tylko zjawisko psychologiczne, ale jako widmo krążące po dzisiejszym „świecie społecznym”. Podczas wykładu, młodzież dowiedziała się między innymi, że tak pojmowana „pustka” rzadko zjawia się nagle.

Dr Łukasz Kutyło z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ wyjaśnił:

Zanim się to stanie, najpierw pojawiają się pęknięcia w chroniącym nas murze. Dzieje się to powoli: porządek organizujący świat wewnętrzny kruszy się, a nasze życie coraz bardziej opanowuje chaos. Czujemy się zagubieni, smutni i zaniepokojeni. Nasze życie wydaje się pozbawione sensu. Aby temu zaradzić próbujemy „przywrócić porządek” – czasami robimy to uparcie, a nawet wbrew sobie. Innym razem, gdy górę bierze zmęczenie powodowane walką z chaosem, wycofujemy się. Szukamy „miejsca”, w którym moglibyśmy odetchnąć i zapomnieć o „pustce”… A jednak „pustka” prędzej czy później powraca. Zamiast więc uciekać, możemy się w nią wsłuchać i odkryć kryjące się za nią rozterki i pytania. Podejmując się tego, jesteśmy w stanie dużo więcej zrozumieć. „Pustkę” można przezwyciężyć, przewartościowując życie i odkrywając w nim sens.


Oprócz Uniwersytetu Łódzkiego, przez 3 dni pobytu w Łodzi uczniowie odwiedzili również Politechnikę Łódzką oraz międzynarodowe firmy, które są nowoczesnymi centrami usług biznesowych: Barry Callebaut Group, McCormick & Company i Nordea. Poznawali też Łódź od zupełnie innej strony, zwiedzając Orientarium ZOO Łódź, a podczas spaceru z przewodnikiem poznając wybrane podwórka przy ulicy Piotrkowskiej, Manufakturę oraz Bibliotekę MeMo. W programie integracji była też kręgielnia i wizyta w Teatrze Powszechnym.

 

Zasmakuj studiowania w Łodzi 

„Zasmakuj studiowania w Łodzi" to cykl wydarzeń, których głównym organizatorem jest Urząd Miasta Łodzi w ramach kampanii „Młodzi w Łodzi”. Uniwersytet Łódzki jest jednym z partnerów tej akcji. Podczas 2-3-dniowych pobytów w Łodzi, młodzież ma zapewnione:

  • wizyty w łódzkich i udział w zajęciach tematycznych związanych z ich zainteresowaniami
  • wizytu w łódzkich firmach
  • noclegi, posiłki, transport. 

Uczestnicy mają okazję również zjeść posiłek w studenckiej stołówce, a także zobaczyć największe atrakcje naszego miasta. Jak dotąd, w 13 edycjach projektu, który realizowany jest od 2017 roku, udział wzięło ponad 400 uczniów i 90 nauczycieli jako tak zwanych „ambasadorów opinii”.

Informacje na temat rekrutacji można znaleźć w Strefie Kandydata – Rekrutacja.

 

 

Zdjęcia: Młodzi w Łodzi / Urząd Miasta Łodzi 
Redakcja: Agata Dawidowicz, Centrum Komunikacji i PR UŁ