Konkurs UŁ EkSoc StartUP! 2024 rozstrzygnięty!

Gala finałowa V edycji konkursu już za nami! Nagrodę główną w rekordowej w historii konkursu kwocie 30 000 PLN otrzymali autorzy projektu GigaHorns Sensing. Przyznano także sześć wyróżnień (po 1500 lub 2000 zł) w kategoriach wynikających z przyjętych kryteriów oceny projektów. W sumie, dzięki wsparciu sponsorów konkursu, pula nagród wręczonych w tej edycji wyniosła 40 500 PLN!

Nagrodę główną zdobyli autorzy projektu GigaHorns Sensing. Zespół, składający się z doktoranta i studenta fizyki z Uniwersytetu Łódzkiego, opracował czujnik mikrofalowy do drukarek 3D, który już na etapie wydruku wykrywa niewidoczne gołym okiem defekty. Weryfikacja błędów w wydruku poprzez wykorzystanie fal radiowych jest rozwiązaniem innowacyjnym i może znaleźć szerokie zastosowanie. Jesteśmy pewni, że jeszcze o Was usłyszymy! 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, ale też wszystkim finalistom, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem na każdym etapie konkursu. Trzymamy kciuki za dalszy rozwój Waszych pomysłów na startup! 

Wszyscy laureaci V edycji konkursu 

Nagroda główna – 30 000 PLN: 

Projekt „GigaHorns Sensing” – czujnik mikrofalowy/ radiowy, zintegrowany z drukarką 3D, pozwalający na wykrywanie niewidocznych dla oka defektów w wydrukach 

autorzy: 

 • Maciej Ślot, Uniwersytet Łódzki, Fizyka, Doktorat, IV rok 
 • Maksymilian Bartosik, Uniwersytet Łódzki, Fizyka, II rok, I stopień 

 mentorzy: 

 • Sebastian Górecki, Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
 • Piotr Kałuża, ING Bank Śląski 

Wyróżnienie w kategorii „zgodność z koncepcją smart city” – 2000 PLN: 

Projekt „SensoryCycle” – innowacyjne, partycypacyjne podejście do projektowania przestrzeni publicznych 

autorzy: 

 • Oliwia Wierucka, Uniwersytet Łódzki, Gospodarka Przestrzenna, Studia drugiego stopnia, rok II 
 • Mateusz Kozulski, Uniwersytet Łódzki, Inwestycje i nieruchomości, rok II, studia drugiego stopnia 

mentorzy: 

 • Adam Mikołajczyk, Best Place - European Place Marketing Institute 
 • Łukasz Kielan, Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości im. Prof. Jerzego Dietla 

Wyróżnienie w kategorii „odpowiedź na wyzwania społeczne” – 2000 PLN: 

Projekt „Empatia” – platforma, która wykorzystując AI do szybkiej diagnozy aktualnych problemów zdrowia psychicznego i społecznego, umożliwia kontakt z odpowiednimi specjalistami 

autorka: 

 • Julia Różańska, Uniwersytet Łódzki, Zarządzanie, I stopień, III rok 

mentorzy: 

 • Agnieszka Belowska-Gosławska, Nordea 
 • Ewelina Barylska, Salve Medica, Dyrektor Szpitala 

Wyróżnienie w kategorii „odpowiedź na wyzwania środowiskowe i klimatyczne” (tzw. wyróżnienie EKO EKSOC*) – 2000 PLN: 

Projekt „The M Expiration„ – aplikacja pozwalająca klientom kupować z przeceną produkty spożywcze z krótką datą przydatności 

autor: 

 • Marcin Pierzgalski, Uniwersytet Łódzki, Logistyka w gospodarce, Studia II-ego stopnia II rok studiów

mentorzy: 

 •  Łukasz Klab, animalhotels.com 
 •  Anna Tumidajewicz, Infosys 

(*EKO EKSOC to inicjatywa studentów i pracowników Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, mająca na celu wdrażanie działań na rzecz ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu)

Wyróżnienie w kategorii „stopień zaawansowania projektu” – 1500 PLN: 

Projekt „Evencik” – aplikacja zajmująca się promocją lokalnych wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych. Twój osobisty przewodnik po eventach w najbliższej okolicy. Na ten moment działa we Wrocławiu. 

autor: 

 • Igor Miśta, Uniwersytet Łódzki, Prawo, Jednolite magisterskie, 4 rok / Stosunki Międzynarodowe, II stopień, I rok studiów 

mentorzy: 

 • Przemysław Krawczyk, Show4 
 • Małgorzata Misiak, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego 

Wyróżnienie w kategorii „unikatowość/ innowacyjność” – 1500 PLN: 

Projekt „AliVa” - konstruktor odzieżowy, który uratuje planetę i waszą nudną garderobę 

autorki: 

 • Alina Ishchenko, Uniwersytet Łódzki, Marketing, 3 rok 
 • Valentyna Bardis, Uniwersytet Łódzki, Marketing, 3 rok 

 mentorzy: 

 • Piotr Grocholiński, Klientocentryczni 
 • Dominik Majewski, FlightLevel 

Wyróżnienie w kategorii „potencjał biznesowy projektu” – 1500 PLN: 

Projekt „EcoBuildTech” – domy modułowe, które rozwijają się razem z Tobą 

autorki: 

 • Natalia Jaworska, Uniwersytet Łódzki, Inwestycje i Nieruchomości, Studia stacjonarne I stopnia 3 rok 
 • Dominika Jaworska, Uniwersytet Łódzki, Inwestycje i Nieruchomości, studia stacjonarne I stopnia 1 rok 

mentorzy: 

 • Przemysław Nowakowski, ŁSSE 
 • Konrad Futera, AOMB Polska 

Uzasadnienie wyboru laureatów przez Jury: 

„V edycja konkursu przerosła oczekiwania organizatorów i Jury pod względem różnorodności projektów, dopracowania prezentacji i bardzo energetycznych wystąpień laureatów podczas Gali Finałowej. Konkurs tym razem odbył się w przyjaznej studentom przestrzeni Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ. Dzięki temu, finaliści doskonale poradzili sobie z zarządzaniem emocjami podczas prezentowania swoich projektów startupowych przed Jury i publicznością zgromadzoną na auli oraz licznymi obserwatorami transmisji online. 

 Obrady Jury trwały niemal godzinę, były bogate w dyskusje i wymianę argumentów. Nad ich prawidłowością czuwał wszechobecny na Wydziale duch Adama Smith'a, ostatecznie doprowadzając jury do racjonalnego wyboru. 

Rekordową w historii konkursu nagrodę główną, w wysokości 30000 zł, zdobyli autorzy projektu „GigaHorns Sensing". Opracowali oni czujnik mikrofalowy/ radiowy, zintegrowany z drukarką 3D, pozwalający na wykrywanie niewidocznych dla oka defektów w wydrukach. Rozwiązanie jakie zaproponował zespół we wszystkich trzech podstawowych kryteriach zebrało największą ilość punktów. Jury doceniło również innowacyjność projektu, w której weryfikacji pomógł jeden z członków Jury, reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny. Do tej pory nikt nie podjął się weryfikacji defektów drogą fal radiowych, z potencjałem do rozwoju w innych branżach poprzez zastosowanie podobnej technologii z innymi typami czujników. Rozwiązanie jest również bardzo zaawansowane i jednocześnie zabezpieczone poprzez zgłoszenia patentowe, co istotnie wskazuje na ogromną determinację Zespołu do skomercjalizowania i skalowania. 

Jury dostrzegło, że wygrany projekt równocześnie stanowi odpowiedź na wyzwania środowiskowe. Autorzy projektu spodziewają się redukcji odpadów z tworzyw sztucznych poprzez poprawę wytrzymałości wydruków 3D i wypuszczanie na rynek produktów bez wad ukrytych. 

Jury przyznało również 6 wyróżnień (w każdej z punktowanej kategorii), kierując się specyfiką każdego z projektów. Wybór nie był łatwy, gdyż autorzy wszystkich koncepcji biznesowych w swoich prezentacjach bardzo jasno przedstawiali swoje rozwiązania, zwracając szczególnie uwagę na te właśnie kryteria. To było w tym roku wyjątkowe i warte podkreślenia przez Jury. 

 Jury gratuluje wszystkim laureatom V edycji konkursu EkSoc startUP!. Podążajcie za swoimi marzeniami, bo kto ma marzenia ten ma wszystko! A wasze marzenia o własnym startup'ie właśnie wkroczyły na dynamiczną ścieżkę rozwoju. Trzymamy za Was kciuki i czekamy na raporty z realizacji!” 

Podsumowanie V edycji konkursu 

Do V edycji konkursu zgłoszono 36 studenckich pomysłów na startup. Do finału weszło 12 z nich, ale ostatecznie podczas gali finałowej o nagrody walczyli autorzy 11 pomysłów na biznes (4 projekty indywidualne + 7 projektów 2-osobowych). W tej edycji, grono finalistów było zdominowane przez studentów różnych wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, ale mieliśmy też przedstawicielkę Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. 

Zadanie konkursowe polegało na przesłaniu do Organizatorów krótkiego opisu swojego pomysłu na biznes - ale w tej edycji opis ten należało podzielić na trzy części (ogólny opis pomysłu, kwestie finansowania projektu, analiza konkurencji). Panel ekspertów, który dokonał wyboru finałowych projektów ocenił, że ta drobna zmiana przyczyniła się do znacznego podniesienia poziomu zaawansowania zgłaszanych projektów - już na wstępie były one bardziej przemyślane. 

Finałowe projekty były oceniane przez Jury pod względem 3 kluczowych kryteriów 

 1. Potencjał biznesowy projektu 
 2. Jego unikatowość 
 3. Stopień zaawansowania / dopracowania koncepcji. 

Ponadto, Jury premiowało w tym roku projekty: 

 1. Odpowiadające na wyzwania środowiskowe i klimatyczne; 
 2. Odpowiadające na wyzwania społeczne; 
 3. Zgodne z koncepcją smart city. 

W V edycję zaangażowało się wiele firm i ekspertów. Już samo znalezienie się w finale naszego konkursu daje uczestnikom ogromną szansę rozwoju, szkołę przedsiębiorczości, know-how i wiele cennych kontaktów. 

VI edycja konkursu planowana jest za dwa lata – już teraz zapraszamy studentów z województwa łódzkiego do myślenia nad najbardziej innowacyjnym pomysłem na startup! 

Wyboru finalistów spośród zgłoszonych projektów dokonał Panel Ekspertów w składzie:

W gronie jury, które podczas gali wybrało zwycięzców V edycji konkursu, zasiadali:

Mentorzy wspierający finalistów V edycji konkursu:

Szkolenia z finalistami V edycji zrealizowali:

Sponsorzy V edycji konkursu:

Materiał: Katarzyna Skierniewska, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ