Finansowanie OPUS24 dla projektu z obszaru GHRM

Narodowe Centrum Nauki ogłosiło wyniki konkursu OPUS 24 na projekty badawcze - konkurs pozwala na uzyskanie finansowania projektów badawczych prowadzonych we współpracy międzynarodowej dwustronnej lub trójstronnej w ramach programu Weave, a także przedsięwzięć realizowanych przy wykorzystaniu przez polskie zespoły badawcze wielkich międzynarodowych urządzeń badawczych. Finansowanie otrzymał także projekt prowadzony przez naukowców z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Projekt "Zielone zarządzanie zasobami ludzkimi a wyniki środowiskowe przedsiębiorstw: Analiza mediacji w podejściu wielopoziomowym" prowadzi zespół badawczy w składzie: dr hab. Marek Matejun, prof. UŁ, dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, dr Izabela Różańska-Bińczyk. Celem projektu jest opracowanie zintegrowanego modelu mediatorów pośredniczących w oddziaływaniu zielonego zarządzania zasobami ludzkimi na wyniki środowiskowe na określonych poziomach: indywidualnym, zespołowym, organizacyjnym i międzyorganizacyjnym (IZOM) oraz jego operacjonalizacja i weryfikacja empiryczna na podstawie badań ilościowych i jakościowych przeprowadzonych na próbie firm z wybranych krajów UE. 

Zielone zarządzanie zasobami ludzkimi (green human resource management - GHRM) integruje koncepcje zarządzania środowiskowego i zarządzania zasobami ludzkimi w celu rozwijania zielonych umiejętności, motywowania i zapewniania proekologicznej aktywności pracowników poprzez osadzenie zrównoważonego rozwoju w centrum procesów kadrowych organizacji. Celem GHRM jest poprawa wyników środowiskowych przedsiębiorstw, które są rozumiane jako osiągnięcia w zakresie ochrony środowiska i rozpatrywane na określonych poziomach IZOM. 

Zespół projektowy

  Zespół badawczy: dr hab. Marek Matejun, prof. UŁ, dr hab. Bożena Matusiak, prof. UŁ, dr Izabela Różańska-Bińczyk


Realizacja projektu będzie miała znaczący wpływ na rozwój dyscypliny nauk o zarządzaniu poprzez opracowanie i weryfikację zintegrowanego modelu czynników, które determinują skuteczność praktyk GHRM w zarządzaniu wynikami środowiskowymi na określonych poziomach: indywidualnym, zespołowym, organizacyjnym i międzyorganizacyjnym. Pozwoli to na wzbogacenie m.in. teorii zrównoważonego HRM, ram podejścia zasobowego, zachowań ekologicznych w organizacjach, a także koncepcji zielonej przedsiębiorczości i zielonych okazji. Realizacja projektu będzie miała również duże znaczenie dla rozwoju społeczno-gospodarczego, szczególnie w zakresie celów zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw, regionów, krajów i świata.

 

Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ