Naukowcy odkryli nowy rodzaj konformizmu informacyjnego

Dr Artur Modliński z Wydziału Zarządzania UŁ oraz dr Marcin Bartosiak (Uniwersytet w Pawii, Włochy) opisali nowy podtyp konformizu informacyjnego, który nazwali konformizmem algorytmicznym.

W swoim eksperymencie przeprowadzonym na HR-owcach badacze zauważyli, że eksperci mieli większą skłonność do surowego karania pracowników, jeśli tak zarekomendował im inteligentny system wsparcia decyzyjnego. Odkrycie to rozszerzyło wcześniejsze badania Stanleya Milgrama o komponent sztucznej inteligencji i uleganie wpływom algorytmów w miejscu pracy.

Wyniki badań dr. Artura Modlińskiego oraz dr. Marcina Bartosiaka opublikowano w International Career Development, który posiada Impact Factor: 2,44.

Więcej informacji o wynikach badania jest dostępnych na stronie Emerald Insight.