Warsztaty poświęcone odpowiedzialnym badaniom i innowacjom - relacja

W dniu 20 grudnia 2022 roku w ramach projektu projektu RiEcoLab odbyły się warsztaty poświęcone odpowiedzialnym badaniom i innowacjom. Zespoły pracowały nad możliwością włączania zasad odpowiedzialnych badań i innowacji do projektów badawczych oraz procesów rozwojowych uczelni.

W warsztatach wzięły udział zespoły badawcze realizujące w Uniwersytecie Łódzkim projekty naukowo-badawcze, jak również przedstawiciele władz uczelni – Pani Prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ oraz władze Wydziału Zarządzania UŁ, w tym Pan Dziekan Wydziału Zarządzania dr hab. Tomasz Czapla, prof. UŁ. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele ośrodków innowacji regionu łódzkiego, a także regionalnych organizacji publicznych, w tym z ramienia Rady Menedżerów Publicznych działającej przy Wydziale Zarządzania UŁ.

Zaproszone zespoły naukowe prowadzą badania dotyczące m.in. innowacyjnego przemysłu medycznego, farmaceutyków i kosmetyków; IT i projektowania spersonalizowanego, zrównoważonego rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Profil badawczy realizowanych projektów wpisuje się w inteligentne specjalizacje regionu łódzkiego określone w regionalnej strategii innowacji.

Odpowiedzialne badania i innowacje (Responsible Research and Innovation, RRI) to zyskujące na znaczeniu na przestrzeni ostatnich lat podejście do procesów badawczych i innowacyjnych promujące otwartą, wielostronną współpracę między naukowcami, obywatelami, decydentami, biznesem, organizacjami trzeciego sektora itp., aby dyskutować o tym, jak najlepiej kształtować naukę i technologię, aby nie tylko przyczyniać się do rozwiązywania dzisiejszych problemów, ale także tworzyć świat, który będzie pożądany przez przyszłe pokolenia. 

Zespoły pracowały nad możliwością włączania zasad odpowiedzialnych badań i innowacji do projektów badawczych oraz procesów rozwojowych uczelni. Uczestnicy zgodzili się co do konieczności włączania koncepcji RRI do działalności badawczej i komercjalizacyjnej uczelni. Warsztaty potwierdziły, iż nauka ma już pewne doświadczenia we wdrażaniu tego podejścia, choć działania te nie są wolne od barier i ograniczeń. Zasady RRI wymagają także szerszej popularyzacji, zwłaszcza w zakresie korzyści płynących z ich stosowania. Nie budzi wątpliwości istotna rola interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych prowadzonych działań, choć, jak zauważono, uczelnie napotykają tu pewne problemy, jak choćby niedostateczne zaufanie społeczne do nauki. Istnieje potrzeba promocji rzetelnej wiedzy naukowej, wzmocnienie świadomości społecznej co do jej roli w rozwoju świata. Konieczne jest wzmocnienie zrozumienia pozornie odmiennych punktów widzenia różnych interesariuszy na oczekiwane wartości. Ważna jest komunikacja między uczestnikami procesów innowacyjnych i współpraca w celu poprawy sprawności aktywności w sferze odpowiedzialnych badań i innowacji, między innymi jeśli chodzi o mechanizmy inkluzywnego podejmowania decyzji.

Spotkanie było pierwszym z dwóch aktywności warsztatowych realizowanych w ramach projektu. 3 stycznia 2023 zespoły badawcze dyskutowały na temat inwestycji wpływu. Warsztaty prowadził zespół projektu RiEcoLab: dr hab. T. Bartosz Kalinowski, prof. UŁ, dr hab. Paweł Głodek, prof. UŁ, dr Magdalena Wiśniewska, dr Małgorzata Żak-Skwierczyńska, mgr Daria Zawalska.
Działania prowadzone w ramach projektu RiEcoLab opierają się na przekonaniu, że odpowiedzialność za naszą przyszłość jest dzielona przez wszystkie osoby i instytucje dotknięte i zaangażowane w badania i innowacje. Zapraszamy społeczność Uniwersytetu Łódzkiego do uczestnictwa w szkoleniach z zakresu odpowiedzialnych badań i innowacji.

Uniwersytet Łódzki (UŁ) jest liderem projektu RiEcoLab – Responsible Innovation-Led Entrepreneurial University Transformation Centres (Ecosystem Integration Labs) / Konsorcjum Innowacyjnych Uczelni Wyższych – centra transformacji przedsiębiorczych uniwersytetów na rzecz odpowiedzialnych innowacji (Laboratoria Integracji Ekosystemu).https://riecolab.eu

Fotorelacja na stronie Warsztaty RiEcoLab | Flickr

Źródło: Projekt RiEcoLab
Redakcja: Wydział Zarządzania UŁ